בעיות זיכרון בגיל הזהב - מי סובל מהן יותר?

בעיות זיכרון יותר נפוצות אצל גברים מבוגרים לעומת נשים, קובע מחקר חדש; אבל אפשר להסתכל על הנתון הזה בכל מיני צורות
 
מיהו המין החזק, גברים או נשים? תלוי באיזה מדד משתמשים. עשרות מחקרים לאורך השנים השוו בין המינים על פי תכונות שונות, והגיעו למסקנות ממסקנות שונות.

לגבי הזיכרון, למשל, נמצא בכמה מחקרים כי הוא חלש יותר אצל נשים. והנה, השבוע מגיעה מסקנה הפוכה: בעיות זיכרון יותר נפוצות בגיל המבוגר דווקא אצל גברים – זו המסקנה העיקרית ממחקר שנערך בארה"ב והוצג לפני כמה ימים בכנס של האקדמיה האמריקאית לנוירולוגיה.
 
האומנם? תלוי איך מסתכלים על זה. המחקר המדובר, שנערך במינסוטה, בדק בעצם משהו די ספציפי: מצב שנקרא "ליקוי קוגניטיבי קל" או Mild Cognitive Impairment, ובקיצור MCI. מה זה בדיוק?

"אין קריטריונים רשמיים לאבחנה פסיכיאטרית של בעיה כזו", מסבירה ד"ר רמית רבונה, מומחית לגיל הזיקנה, "אבל מקובל להגדיר זאת כך: כאשר האדם עצמו מתלונן על ירידה ביכולת הקוגניטיבית שלו, שמתבטאת בעיקר בקשיי זיכרון, וגם בקשיי חשיבה או ריכוז, והטענות שלו מגובות על ידי אדם נוסף הקרוב אליו.

במבחנים קוגניטיביים שונים, הוא יגיע לתוצאות נמוכות ביחס למצופה מגילו ומרמת ההשכלה שלו, ובכל זאת – לא חלה ירידה ביכולת התפקוד שלו. אם יש ירידה בתפקוד, אנחנו כבר לא מדברים על MCI אלא על דמנציה".
 
אז ליקוי קוגניטיבי קל הוא בעצם מצב מוקדם של דמנציה? "הוא בהחלט גורם סיכון משמעותי", מסכימה ד"ר רבונה. "על פי המחקרים, באוכלוסייה הכללית מעל גיל 65, בין 1% ל-2% לוקים בדמנציה בשנה. אבל אצל אנשים עם ליקוי קוגניטיבי קל, השיעור הוא בערך פי עשרה.

עם זאת, הקשר לא מוחלט: בין 10% ל-20% מהאנשים עם ליקוי קל יישארו במצב הזה, ולא יפתחו דמנציה. ובכל זאת, חשוב מאוד לחקור ולהבין את האוכלוסייה הזו, משום שהיא אכן קבוצת סיכון משמעותית, שתהיה אידיאלית למתן טיפול מונע לדמנציה – כשיהיה טיפול כזה".
 
אז מה בעצם עשו במחקר? החוקרים דגמו 2,050 בני אדם בני 70 עד 89 מתוך האוכלוסייה הכללית במחוז במדינת מינסוטה, וחילקו אותם לשלוש קבוצות על פי רמת התפקוד הקוגניטיבי: נורמלי, ליקוי קל או דמנציה. כאן אכן התברר, כי אצל הגברים היו הרבה יותר מקרים של ליקוי קוגניטיבי קל לעומת הנשים - פי 1.6. דמנציה של ממש, אגב, דווקא שכיחה מעט יותר אצל נשים.
 
"הממצאים האלו בהחלט מעניינים", אומרת ד"ר רבונה, "אבל אי אפשר ללמוד הרבה מהמחקר הזה, בגלל שהוא בדק את המצב בנקודת זמן אחת בלבד. אם היו עוקבים אחרי האנשים האלו לאורך זמן, אפשר היה לדעת יותר – למשל, כמה ממקרי הליקוי הקל התפתחו בסופו של דבר לדמנציה.

אמנם יכול להיות שבאמת בעיות זיכרון יותר נפוצות אצל גברים, אבל הסבר אפשרי אחר לתוצאות, שגם החוקרים עצמם מציעים, הוא שדמנציה אצל גברים מתפתחת לאט יותר, ולכן הם פשוט נשארים זמן רב יותר במצב של הליקוי הקל, אבל בסוף הנתונים מתאזנים".
מאמרים אחרונים

קישורים

שאלות? בקשות? אנחנו לשירותך:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:גיל הזהב | מפת האתר
OldAged בעיות זיכרון בגיל הזהב - מיהו המין הזוכר?