לשמור על הבריאות שלך גם בגיל הזהב

שמירה על הבריאות חשובה בכל גיל ובפרט בגיל הזהב. שלב זה בחיים מתאפיין בתהליכי הזדקנות טבעיים ובשינויים פיזיולוגיים - המערכת החיסונית נחלשת והגוף חשוף ופגיע יותר למחלות.

בשנים אלה חלה רגרסיה בתפקוד מערכת העצבים והמוח עקב הזדקנות הגוף והפרעות בזרימת הדם למוח. תופעה זו מובילה, בין היתר, לפגיעה ביכולות הראייה והשמיעה, האטה בתהליכי חשיבה ושיבוש יכולות התפיסה.

פרט לכך קיימות בעיות בריאותיות, המייחדות את האוכלוסיה המבוגרת ומתפתחות בגיל הזהב. חוסר אבחון במועד של תופעות אלה ומתן טיפול הולם, במידת האפשר, עשויים להשליך על התפקוד היומיומי ולפגוע באיכות החיים של הקשיש.

בעיות בריאות המייחדות את גיל הזהב

דמנציה או שיטיון - ירידה הדרגתית ובלתי הפיכה בתפקודי המוח, לרבות: זיכרון, כושר ריכוז, מיומנויות שפה, זיהוי אנשים וכד . בנוסף, עשויה התופעה להתבטא בשינוי באישיות, נטייה למצבי רוח ועוד. בין הסיבות לדמנציה: שיבושים בזרימת הדם למוח, עישון, לחץ דם גבוה ותורשה. קיראו בהרחבה על: דמנציה

אלצהיימר - מחלה נוירולוגית ניוונית, המתפתחת בשלב הזקנה ומופיעה בשכיחות של כ 10% בקרב אוכלוסיית הקשישים. המחלה מתבטאת בהרס הדרגתי של תאי עצב ורקמות במוח, אשר גורם לירידה ביכולות התפקוד במישורים הפיזי, ההתנהגותי והנפשי. כיום לא קיים טיפול תרופתי למחלה והיא מובילה למות החולה בתוך כעשור ממועד הופעתה. בין התסמינים השכיחים: פגיעה ביכולת השכלית ובזיכרון, התגברות תופעות שכחה ובלבול וירידה בתפקוד העצמאי, עד צורך בסיעוד מלא. 

פרקינסון - מחלה כרונית, המתבטאת בבעיות תנועה ושליטה על שרירים מסוימים בגוף. מתפתחת על  פי רוב לאחר גיל 50. כיום מוצע טיפול תרופתי להתמודדות עם המחלה ולהקלה על תסמיניה.

אוסטיאופורוזיס - מחלה, הפוגעת בצפיפות העצם, גורמת להיחלשותה ועקב כך להיווצרותם בנקל של שברים וסדקים. שכיחה בעיקר בקרב נשים בגיל המעבר אך פוקדת גם גברים בגיל הזהב. בין תסמיני המחלה: אובדן גובה, הפרעות שיווי משקל ויציבה, עור שקוף, הופעת כאבי גב ועוד. קיראו בהרחבה על: אוסטאופורוזיס

בעיות בריאות אחרות, המאפיינות את גיל הזהב, הינן מחלות לב, קטרקט, אירוע מוחי, סוכרת, הפרעות לחץ דם, אי שליטה על הסוגרים, בעיות בערמונית אצל גברים ומחלת הסרטן.

דלקת ריאות ומחלת השפעת מוכרות כגורם מסכן חיים בגיל הזהב, באשר נוכח היחלשות המערכת החיסונית בגיל זה, סיבוכים שלהן עלולים לגרום למות החולה.

במישור המנטאלי עשוי להתפתח דיכאון, המלווה בתופעות של חוסר תיאבון, עייפות וקשיים בתקשורת. תופעות אלה מצריכות שימת לב מוגברת על ידי הסביבה הקרובה ובני המשפחה ומתן טיפול מתאים.

דרכים מומלצות לשמירה על בריאות תקינה בגיל הזהב

  • הקפדה על כושר גופני וקיום אורח חיים בריא - לרבות פעילות גופנית סדירה, צריכת תזונה נכונה ושמירה על שעות שינה מספיקות. אלה מסייעים בחיזוק השרירים, פיתוח סיבולת לב-ריאה, מניעה מוקדמת של בעיות יציבה ושברים ושמירה על ויטאליות וחיוניות.
  • פניה לתחום הרפואה האלטרנטיבית
  • טיפול תרופתי מתאים וקבלת חיסונים עונתיים נגד שפעת ודלקת ריאות.
  • היוועצות עם גריאטר, המתמחה בטיפול בבני גיל הזהב ובמחלות הייחודיות לחתך גיל זה וכן עם פסיכוגריאטר, המתמחה בטיפול פסיכיאטרי בבעיות מנטליות של קשישים ותשושי נפש.  שירותים אלה ניתנים בקופות החולים, במחלקות הגריאטריות בבתי החולים ובאופן פרטי
  • הקפדה על תוכנית שיקום מתאימה לאחר מחלה, פציעה או ניתוח, שעבר הקשיש.מאמרים אחרונים

קישורים

שאלות? בקשות? אנחנו לשירותך:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:בית אבות | טיפול סיעודי | גיל הזהב OldAged | בית דיור מוגן | מפת האתר
OldAged האתר לבני גיל הזהב - איך נשמור על הבריאות שלנו גם בגיל הזהב ולאורך שנים רבות...