הליכה קבועה ויום יומית עשויה למנוע דמנציה

הליכה קצרה כל יום, והסיכוי לדמנציה יורד - מחקר באיטליה: לא צריך התעמלות מאמצת במיוחד – גם פעילות גופנית יומית קלה למדי יכולה לצמצם מאוד את הסיכון ללקות בהפרעה הקשה שקשישים רבים סובלים ממנה.

בשורה למבוגרים שבינינו: פעילות גופנית קלה למדי יכולה לסייע במניעת דמנציה  - בעיית בריאות הנפש הנפוצה ביותר בגיל הזיקנה.

כבר שנים רבות ידוע שפעילות גופנית קבועה יכולה לשפר מרכיבים רבים בבריאות, ומחקרים רבים הראו שהיא מפחיתה את הסיכוי לבעיות שונות המופיעות בזיקנה, ובהן גם דמנציה.

המחקר האחרון בנושא, שנערך באיטליה, מוסיף מסקנה חשובה נוספת: גם פעילות גופנית קלה למדי, כגון הליכה יומית, מפחיתה משמעותית את הסיכוי ללקות בהפרעה הקשה.
 
דמנציה (שיטיון) אינה מחלה ספציפית, אלא שם כולל ל"סל" רחב ביותר של תסמינים ובעיות, ובראשם פגיעה בזיכרון, ביכולת השכלית ובאישיות. הדמנציה יכולה להיגרם ממגוון סיבות, ובדרך כלל נובעת ממחלות נוירולוגיות שונות.

הנפוצה בינן היא מחלת האלצהיימר, ואחריה נמצאת תופעה הנקראת דמנציה ווסקולרית (Multi-Infract Dementia), הקשורה לאירועי שבץ מוחי וניוון של אזורים במוח. הדמנציה עשויה להופיע לראשונה בשנות ה-60 לחיים, והסיכוי להופעתה הולך ועולה עם התקדמות הגיל, עד לשכיחות של כ-15% מעל גיל 80 (קראו עוד על דמנציה).
 
המחקר המדובר, שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת בולוניה ופורסם בדצמבר בכתב העת Neurology למדעי המוח, בחן במשך ארבע שנים את הרגליהם של 749 גברים ונשים איטלקים בני 65 ומעלה, שמצבם הבריאותי היה תקין עם תחילת המחקר (ללא עדויות לבעיות זיכרון כלשהן או סימנים מעידים אחרים להתפתחות דמנציה).

בין היתר נבדקה כמות האנרגיה שהוציאו על הליכה, טיפוס במדרגות, ופעילויות גופניות יזומות – מאמצות או קלות.
 
בתום ארבע שנים, אובחנו בקבוצה 81 מקרי דמנציה, כאשר באופן מובהק, ההפרעה היתה שכיחה יותר בקרב אלה שפעילותם הגופנית היתה פחותה.

חשוב עם זאת להדגיש, שניתוח מעמיק יותר של המקרים העלה כי ההבדל קיים רק במקרים של דמנציה ווסקולרית. בשכיחות מחלת האלצהיימר (שהגורמים לה הם בעיקר תורשתיים) לא נמצא הבדל סטטיסטי מובהק בין הקבוצות.

ההסבר הביולוגי שמציעים הכותבים לממצאים הוא פשוט למדי: ההליכה מגבירה את זרימת הדם, בין היתר למוח, ולכן מפחיתה את הסיכון לתופעות הנובעות מחוסר אספקת חמצן למוח - ובראשן אירועי שבץ מוחי, שגורמים לדמנציה ווסקולרית.
 
ההבדל ניכר גם אצל מי שפעילותו הגופנית היתה קלה למדי. כך למשל, נמצא כי שיעור מקרי הדמנציה הווסקולרית נמוך ב-27% אצל אלה שהלכו ברגל באופן קבוע (ללא קשר לפעילות גופנית נוספת), לעומת אלה שמיעטו בהליכה.

"זהו ממצא חשוב", אמר ראש צוות החוקרים, ד"ר ג'ובאני רוואליה, בראיון לעיתון ניו יורק טיימס. "פעילות קלה לביצוע כגון הליכה יומית השיגה את אותו שיעור של ירידה בסיכוי לדמנציה כמו פעילויות תובעניות יותר".
מאמרים אחרונים

קישורים

שאלות? בקשות? אנחנו לשירותך:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:גיל הזהב | מפת האתר
OldAged.co.il האתר לבני גיל הזהב ובני המשפחה - הליכה קבועה מדי יום ביומו מפחיתה משמעותית את הסיכוי לחלות בדמנציה...