השמנה בגיל צעיר עשויה להוביל לדמנציה בגיל הזהב

נקמת הכרס...

מחקר: בטן גדולה בשנות ה-40 לחיים היא גורם סיכון משמעותי לדמנציה בזיקנה, גם אם משקל הגוף תקין.

שכחתם את הכרס שאתם הולכים ומגדלים, בין המבורגר לצ'יפס? יכול להיות שבעוד 30 שנה תתחילו לשכוח דברים אחרים.
 
אנשים שפיתחו כרס עד אמצע שנות ה-40 לחייהם, גם אם אינם סובלים ממשקל יתר, הם בעלי סיכון מוגבר באופן משמעותי ללקות בדמנציה בשנות ה-70 לחייהם - זו השורה התחתונה ממחקר מקיף שנערך בארה"ב ותוצאותיו פורסמו בשבוע האחרון.

דמנציה היא תסמונת שכיחה שמופיעה בדרך כלל בגיל הזיקנה, יכולה להיגרם ממגוון סיבות וכוללת פגיעה בזיכרון, ביכולת השכלית ובאישיות (קראו עוד על דמנציה).
 
המחקר המדובר, שנערך במכון באוקלנד שבקליפורניה ופורסם בשבוע שעבר בכתב העת Neurology, כלל שני שלבים.

השלב הראשון נערך בשנות ה-60 וה-70 של המאה שעברה, אז נבדקו יותר מ-6,500 אמריקאים, והיקף הבטן שלהם נמדד (ולצדו מדדים רבים נוספים).

השלב השני נערך בשנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000, אז נבדקו אותם אנשים, אך הפעם במטרה לגלות תסמיני דמנציה. התוצאות היו חד משמעיות: ככל שהיקף הבטן עד גיל 45 היה רחב יותר, כך עלה הסיכון לדמנציה אחרי גיל 70.
 
זה שנים ידוע כי השמנת יתר היא גורם סיכון בולט לבעיות בריאותיות רבות, כגון סכרת, לחץ דם גבוה, מחלות לב ואירועים מוחיים (שחלקם מהווים בעצמם גורמי סיכון לדמנציה).

אך במחקר הזה התברר כי שומן הבטן הוא המסוכן ביותר: כאשר השוו אנשים בעלי אותו אחוז של שומן גוף כללי (על פי מדד מסת הגוף), התברר כי אילו מביניהם שעיקר השומן אצלם מרוכז בבטן, הם עדיין בעלי סיכון כמעט כפול לדמנציה לעומת אלו שהשומן "התפזר" אצלם.

ולא רק זאת - התברר כי הסיכון הזה עדיין גבוה גם אצל אנשים בעלי כרס שמשקל גופם הכללי תקין.
 
"בטן גדולה, ללא קשר למשקל הכולל, היא בהחלט גורם סיכון לדמנציה", סיכמה את הנושא השבוע רייצ'ל וויטמר, אחת המדעניות שהשתתפו בעריכת את המחקר, בראיון ל"וושינגטון פוסט".

"יש כבר עדויות מדעיות רבות לכך שהשומן שמצוי באזור הבטן, סמוך לאיברים הפנימיים, הוא מזיק במיוחד משום שהוא פעיל יותר בחילוף החומרים בגוף". על פי המחקר הזה, מתברר שאחד הנפגעים מהנזק הזה בטווח הארוך, הוא המוח.
 
אז אם היתה חסרה לכם עוד סיבה, הנה היא - הגיע הזמן להתחיל לצמצם היקפים.
מאמרים אחרונים

קישורים

שאלות? בקשות? אנחנו לשירותך:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:גיל הזהב | מפת האתר
מחקר מוכיח: בטן גדולה בשנות ה-40 לחיים היא גורם סיכון משמעותי לדמנציה בזיקנה, גם אם משקל הגוף תקין