לימודים וקורסים לבני גיל הזהב

ישנה גישה מוטעית, הסבורה כי כאשר מגיעים לגיל הזהב לא ניתן יותר ללמוד דברים חדשים וכי המוח כבר מתנוון ולא קולט.

גישה זו, לא רק שאינה נכונה היא אף מזיקה. הגישה המקובלת כיום ברפואה טוענת, כי המוח, כמו כל חלק אחר בגופנו, זקוק לפעילות מתמדת על מנת לשמור על כשירותו. ולכן ההמלצה היא להמשיך להתפתח ולאמץ את המוח עד כמה שניתן.

כיום ישנה מגמה הולכת וגוברת של קשישים הממשיכים ללמוד ולהשכיל גם בגילם המבוגר ובכך ממשיכים להתעדכן עם הזמן ולא נשארים מאחור.

בני גיל הזהב יכולים להירשם לכל קורס לימודים הניתן לאוכלוסייה אך בדרך כלל מעדיפים לעשות זאת בקבוצות אשר מורכבות מקשישים נוספים על מנת להפחית את מהירות ההדרכה וליצור מצע אחיד ללימוד לכולם.

ניתן להתארגן בקבוצה או לחילופין להצטרף לתוכנית לימודים המרכיבה קבוצות, אך השורה התחתונה היא זהה: אפשר וניתן ללמוד דברים חדשים גם בגיל הזהב.

אילו קורסים ותחומי לימוד ניתן למצוא? 

כאמור, קשישים יכולים כיום למצוא כמעט כל סוג של לימודים הניתן לאוכלוסייה הכללית. אחד התחומים המקובלים כיום הוא לימודי מחשבים לקשישים. תחום המחשבים הוא תחום שמפחיד את האוכלוסייה המבוגרת באופן קבוע.

זאת משום שמדובר בתחום חדש יחסית ובו אין להם ניסיון. עם זאת, אף פעם לא מאוחר מדי להתחיל, וכיום מקובל מאוד בקרב האוכלוסייה הבוגרת ללמוד את רזי המחשבים והאינטרנט.

תחום נוסף שמקובל כיום הוא בתחום הלימודים האקדמאיים. אמנם, רובנו בטוחים כי הלימודים האקדמאים מסתיימים אי שם בשנות העשרים או השלושים שלנו, אבל כיום שערי האוניברסיטאות פתוחים לכולם (בהמשך מופיעה סקירה קצרה של תוכניות אוניברסיטאיות).

השגרירויות השונות מפעילות קורסי שפה מותאמים לקהל המבוגר, כך שניתן ללמוד שפה במהירות ובקצב המתאים לאוכלוסיית גיל הזהב.

תחומים נוספים בהם ניתן למצוא לימודים לקשישים הינם: לימודי אמנות, לימודי רפואה אלטרנטיבית, תחומי התזונה, קורסים מקצועיים בקולנוע ובספרות, קורסים בפיתוח זיכרון ועוד תחומי לימוד רבים.

איפה ניתן ללמוד?

גופים רבים מספקים כיום שירותי לימודים לאוכלוסייה המבוגרת. הסתדרות הגמלאים מפעילה רשת של מכללות לגמלאים, ועיריות רבות מפעילות מועדונים עירוניים ובהם מפעילות מסגרות לימודים לקורסים מקצועיים המוכוונים לקשישים כגון לימוד משחק הברידג' ועוד.

אוניברסיטאות מפעילות תוכניות מיוחדות ללימודים אקדמאיים לקשישים. כך למשל, האוניברסיטה הפתוחה מפעילה את תוכנית אשכולות, אוניברסיטת תל אביב מציעה לקשישים להגיע כשומעים חופשיים לקורסים במסגרת תוכנית גילמן, מכללת רמת גן מפעילה יחידת גמלאים המספקת מידע לאוכלוסייה המבוגרת המעוניינת בלימודים אקדמאיים ואוניברסיטת בר אילן מציעה את תוכנית ברוקדייל ששמה דגש על לימודי פילוסופיה, יהדות, יידיש ועוד בקרב אוכלוסיית גיל הזהב.

לסיכום, היצע הלימודים המקצועיים הניתנים כיום לאוכלוסייה המבוגרת הינו רחב מאוד ורק חלק קטן מהאפשרויות נסקר לעיל. חשוב לדעת, שלאוכלוסייה המבוגרת קיימים קורסים ותוכניות רבות שמאפשרת להם להשתלב בעולם המתפתח ולהמשיך לרכוש יכולות גם בגילאים מאוחרים.

כדאי מאוד לשנות את הגישה לגבי גיל הזהב ובמקום לשאול: האם אפשר ללמוד בגיל הזהב? מומלץ לשאול: מה מעניין אותי ללמוד בעתיד?
מאמרים אחרונים

קישורים

שאלות? בקשות? אנחנו לשירותך:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:מפת האתר
OldAged.co.il האתר לבני גיל הזהב ובני המשפחה - לימודים וקורסים המתאימים לבני גיל הזהב...