שוקלים להעסיק עובד זר לטיפול בקשיש?

אישורים וייתרונות שבהעסקת עובד זר לטיפול בקשיש

על פי נתונים רשמיים כ- 90% מן העובדים הזרים בתחום הסיעוד עובדים עם קשישים. יותר מ-33 אלף מבני גיל הזהב זכאים לקצבת סיעוד, כשני שליש מהם משתמשים בקצבה למימון העסקת עובד זר.

העסקת עובדים זרים נעשית על ידי חברות סיעוד או חברות קבלן פרטיות, ובכל מקרה עליהן לפעול על פי הנחיות ונהלי המדינה, דהיינו המוסד לביטוח לאומי ויחידת הסמך לעובדים זרים במשרד התמ"ת.

מי זכאי לעזרה סיעודית של עובד זר בבית?

כדי לקבל היתר להעסקת עובד זר יש לפנות למוסד לביטוח לאומי, אשר ישלח נציגים מטעמו שיבצעו בדיקות לקביעת נחיצות הסיוע. אם בבדיקה זו, הנקראת בדיקת תלות (ADL), מתגלה כי הקשיש זקוק לעזרה רבה בבית – יהיה ניתן לקבל היתר העסקה לעובד זר ממשרד התמ"ת.

פניית בקשה לגמלת סיוע מוגשת למוסד לביטוח לאומי. זה ישקול את העברתה לקשיש על סמך רמת הכנסותיו (ב-2009 - זוג קשישים - 11,900 ₪ בחודש. קשיש בודד - רף הכנסה של 7,928 ₪ בחודש).

אך גם מי שאינו זכאי לגמלת סיוע, יוכל לקבל היתר להעסקת עובדים זרים ממשרד התמ"ת במידה ויעמוד בקריטריונים של מבחן התלות.

מהו מבחן תלות לצורך העסקת עובד זר בבית הקשיש?

את מבחן הערכת התלות (ADL), מבצעים אחות מטעם המוסד לביטוח לאומי ורופא או לחלופין פיזיותרפיסט. הם מגיעים לביתו ומעריכים את רמת תפקודו (אכילה, רחצה, ניידות ועוד), את הצורך בהשגחה אישית, את תנאי מגוריו והאם הוא גר לבדו בבית.

2.5 נקודות במבחן התלות יעניקו לאדם מקבוצת גיל הזהב גמלת עובדים זרים חלקית דהינו 9.75 שעות שבועיות של סיוע. מ-6.5 נקודות ומעלה – יוכל הקשיש לקבל גמלת עובדים זרים מלאה השווה ל-15.5 שעות שבועיות לעזרה מטעמו של עובד זר.

אל מי פונים עם תוצאות מבחן התלות?


קבלת היתר עבודה לעובד זר ניתנת על ידי יחידת הסמך לעובדים זרים במשרת התמ"ת. על פי רוב, ולפי מדיניותו מעניק משרד התמ"ת, מסופקים אישורים לסיוע עובד זר רק לקשישים הנזקקים מאוד לסעד, להשגחה מלאה והם מתגוררים בביתם.

הערכתם של אנשי יחידת הסמך בתמ"ת נסמכת, כאמור, על בדיקת התלות אותה מבצע המוסד לביטוח לאומי.

לאחר קבלת ההיתר ממשרד התמ"ת, יש לפנות למינהל האוכלוסין במשרד הפנים. זאת על מנת להסדיר אשרת כניסה או אשרת עבודה לעובדים זרים. כמו כן, בכל שנתיים יש לבקש ממשרד התמ"ת תוקף היתר (הארכה) עבודה לעובד הזר.

מדוע כדאי להיעזר בעובד זר לצורך טיפול בקשיש סיעודי או מוגבל?

כאשר הקשיש ובני משפחתו נאלצים להתמודד עם מציאות חיים חדשה, הכרוכה במגבלה או כאב פיזי של המבוגר ובירידה בכישוריו המנטאליים והקוגניטיביים, השארתו בסביבת חייו הטבעית – היא עוגן חשוב לטיפול בו.

תשומת ליבו הרציפה והצמודה של המטפל בקשיש מביאה פעמים רבות לשיפור במצבו. עם קבלת ההיתרים הדרושים, גם להיבט הכלכלי משמעות – מדובר בעלות נמוכה ביחס לפתרונות אחרים.
מאמרים אחרונים

קישורים
- דמנציה - מדריך
- בעיות זיכרון בגיל הזהב

שאלות? בקשות? אנחנו לשירותך:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:אוסטאופורוזיס | הזדקנות או זיקנה נורמטיבית | רשלנות רפואית בניתוח קטרקט | מפת האתר
כל מה שחשוב לדעת לפני העסקת עובד זר לטיפול באדם קשיש בישראל