החיים היפים - פעילויות תרבות ופנאי לבני גיל הזהב

תרבות הפנאי של בני גיל הזהב מעולם לא הייתה עשירה יותר: מגוון אפשרויות לבילוי, למידה ועשייה

עבור רבים מבני גיל הזהב, הפרישה לגמלאות היא הזדמנות נפלאה לפתח תחומי עניין שנזנחו במהלך החיים ולנצל היטב את הזמן הפנוי ללימוד והנאה.

תוחלת החיים העולה והרפואה המתקדמת אפשרו שיפור משמעותי באיכות חיי המבוגרים וחיזקו את צמיחתם של מסגרות רבות בתחומי התרבות ותרבות הפנאי לציבור הקשישים בישראל.

בפועל, גוברת בשנים האחרונות יכולתם של בני הדור השלישי להפיק לעצמם חיים מלאים המושתתים על מגוון אפשרויות בילוי, למידה ועשייה.

חוגים – יותר ויותר מסגרות מציעות חוגים ייעודיים לבני הדור השלישי: מלאכת יד ויצירה, התעמלות מותאמת גיל, שיטות תנועה (פלדנקרייז, אלכסנדר ועוד), מוסיקה, קולנוע, אמנות, משחקים חברתיים (ברידג', שח-מט) ועוד.

לימודים והרצאות – מסגרות שונות מציעות תוכניות לימוד לגימלאים בתחומי עניין מגוונים. יש אפשרות להצטרף לקורסים ייחודים למבוגרים כפי שמציעות חלק מהאוניברסיטאות והאוניברסיטה הפתוחה. ניתן לקחת חלק בהרצאות המתקיימות על בסיס קבוע במרכזי לימוד לגיל הזהב, במתנ"סים ובבתי הורים.

מחשבים – האינטרנט הוא כלי נפלא היכול לשמש היטב את בני גיל הזהב, אם בחיפוש אחר ידע כללי או ספציפי, תקשורת עם חברים ובני משפחה או קניות ורכישות. עם זאת, רבים מהמבוגרים צריכים ללמוד את אופן השימוש במחשב. לימודי מחשב נפוצים מאוד בקרב בני הגיל השלישי, ולמרות המרחק מהטכנולוגיה החדשה – מצליחים רבים להתמודד, להצליח ולמצוא באינטרנט מדיה מאוד שימושית ומהנה עבורם. 

מופעי תרבות – על פי חוק האזרחים הותיקים זכאים בני גיל הזהב להנחות בכניסה למופעי תרבות. הקלה כספית זו מאפשרת לבני גיל הזהב להיות צרכנים קבועים בהצגות תיאטרון והופעות מחול על בסיס קבוע.

מוזיאונים ואמנות – חוק האזרחים הותיקים כולל הנחות בכניסה לתערוכות ומוזיאונים, ומאפשר לתושבים הוותיקים לצפות ביותר תצוגות אמנותיות.

ספורט – ישנם רבים מבני גיל הזהב המעוניינים בעיסוק בסוגי ספורט שונים המומלצים לגילם כגון: שחייה, הליכה על  חוף הים, צעידה במי בריכה, טניס, יוגה ועוד.

משחקים ושירה – מקובל ואהוב מאוד, בעיקר בבתי אבות, לקיים ערבי בינגו, המופעלים על ידי מנחה הגורם לציבור המשתתף שעשוע והנאה. פופולאריים מאוד הם גם ערבי שירה בציבור, בהם מתכנס ציבור גדול כדי לשיר יחד עם זמר-מנגן את שירי ארץ ישראל הישנה והטובה. 

טיולים מאורגנים בארץ או בחו"ל – מסגרות כמו מתנ"סים, מועדוני קשישים ובתי הורים מציעות באופן שוטף טיולי מבוגרים לאתרים מעניינים, תערוכות, מוזיאונים או למפגשים מרתקים עם אנשים בפינות שונות בארץ. כמו כן, חלק ניכר מארגוני הגימלאים מארגן פעם או פעמיים בשנה טיול לחברים.

בנוסף, חוק האזרחים הותיקים, הכולל הנחה בכניסה לגנים לאומיים ושמורות טבע, מאפשר יותר ביקורים במקומות יפים אלה.

בני הגיל השלישי של השנים האחרונות גם מרבים בנסיעות לנופש באתרים שונים בעולם. יש המעדיפים לעשות זאת באופן פרטי, אך ישנם רבים המצטרפים לקבוצות מאורגנות, בהן המשתתפים הם בני אותו גיל והם מלווים במדריך ובתוכנית טיולים מוסדרת מראש.

חגים ומפגשים חברתיים – במתנ"סים, בבתי ההורים ובמועדוני הקשישים נהוג לציין את החגים במסיבה או במפגש חברתי. לא פעם נעשים מפגשים כאלה באופן קבוע, לשם המפגש, וללא קשר לחגים.
מאמרים אחרונים

קישורים

שאלות? בקשות? אנחנו לשירותך:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:גיל הזהב | מפת האתר
OldAged תרבות, חיי חברה ופנאי בגיל הזהב